Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Reunion

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Oficiální název:

Spojené státy mexické

Hlavní město:

Mexico City

Rozloha:

1 958 200 km2

Státní zřízení:

federální republika

Časový posun:

- 7 hodin

Úřední jazyk:

španělština, angličtina

Měna:

mexické peso (MXN)

Vstupní formality:

pas platný nejméně 6 měsíců po návratu

Mexiko je zřejmě nejdůležitější a nejznámější zemí Střední Ameriky. Rozlehlý stát mezi 32. a 15. rovnoběžkou severní šířky, který omývá ze západu Tichý oceán a z východu Mexický záliv, je plný kontrastů – střídá se zde pouštní krajina a sopky se sněhovou čepičkou, tropické pralesy, mayská sídla, starobylé zříceniny, moderní průmyslová centra i zachovalá koloniální města, unikátní fauna a flóra. Největším lákadlem jsou bezesporu překrásné pláže s bílým pískem a vyhledávané přímořské resorty se širokou nabídkou služeb i pro nejnáročnější klienty. Mexiko je ideálním místem pro ty, kteří chtějí spojit odpočinek na jedinečných plážích s poznáváním tajemné indiánské kultury. Na pobřeží jsou skvělé podmínky pro potápění, korálové útesy jsou dosažitelné z každého přímořského hotelu. Téměř každý hotel má široké sportovní zázemí pro aktivní odpočinek. Na živých ulicích jsou pulsující bary, diskotéky, obchůdky s tradičními výrobky a vyhlášenou kuchyni v řadě oblíbených restaurací.

 

POLOOSTROV YUCATÁN

 

Poloostrov Yucatán tvoří jižní výběžek země do Mexického zálivu. Tam, kde se mísí vody Atlantiku s teplým mořem zálivu je Cancun: rušné, turisty velice oblíbené město, které je dílem na pevnině, dílem na přilehlém ostrůvku, jehož okraje tvoří písčité pláže. Je plný luxusních hotelů, restaurací, obchodů, barů, diskoték, je živým centrem od ranních do pozdních nočních, či spíše časných ranních hodin. V blízkém okolí Cancunu je hned několik zajímavých archeologických zón s mnoha dobře zachovalými památkami. Jižně od města se táhne Riviera Maya, zóna s hotelovými komplexy s veškerými službami podél asi 100 km dlouhé pláže s bílým pískem. Dalším oblíbeným a vyhledávaným letoviskem na riviéře je Playa del Carmen, asi 1 hodinu jízdy jižně od Cancunu, kde turisté najdou rovněž krásné pláže a hotely, a také hlavní třídu s obchody, restauracemi, bary a diskotékami. Součástí městečka je Playacar, jakási uzavřená, klidná hotelová zóna, od centra Playa del Carmen vzdálená pouhých 10 minut jízdy.

 

 

Výlety na poloostrově Yucatán:

  • Tulum – archeologická zóna na útesu nad tyrkysovými vodami Karibiku. Město bylo vybudováno během postklasického období May; byl to nejvýznamnější přístav tohoto pobřeží. Více než 60 staveb uzavírají tři masivní zdi s pěti branami.
  • Coba – krásné a mysteriózní místo, jedno z nejstarších mayských osídlení na poloostrově. Název v překladu znamená „zčeřené vody“, město jej dostalo díky pěti jezerům, která jsou v blízkosti. Tady jsou nejvyšší pyramidy v oblasti, tyto ruiny byly objeveny až v 19.stol.
  • Chichen Itza – je jedna z nejznámějších archeologických lokalit postavených mayskou kulturou. Největší stavbou je pyramida El Castillo, dále Chrám válečníků, Chrám tisíce sloupů se sloupy s postavami kněží a válečníků a další.
  • Mérida – neboli Bílé město, byla založená na ruinách mayského města. Mísí se zde mayské pozůstatky se skvostnými koloniálními památkami.
  • Laguna Celestun – ekologická oblast s výskytem růžových plameňáků.
  • Uxmal – zcela výjimečné, nejzajímavější archeologické naleziště. Název Uxmal znamená „třikrát stavěný“ a pochází od stavby nejvyšší budovy, Pyramidy kouzelníka. Ve své době byl Uxmal největším městem s 25 000 obyvateli. Nejznámější stavby jsou Guvernérský chrám, Jižní chrám, Želví dům nebo Klášter jeptišek.

Quintana Roo

 

Quintana Roo je nejpřitažlivějším a nejzajímavějším státem Mexika. Je tu řada překrásných pláží, mnoho historických míst se starobylou mayskou kulturou a turisté jsou okouzleni rušným nočním životem. To samozřejmě není vše, Quintana Roo nabízí fantastické podmínky pro potápění, snad nejlepší na světě, a další aktivity nejsou omezeny jen na moře.

 

Cancún

 

Cancún je rušné, turisty oblíbené město (57.000 obyvatel), s překrásným přilehlým ostrůvkem, plným písčitých pláží. Na první pohled je Cancún běžnou metropolí s velikým středem města a zónou hotelů. Dalo by se však říci, že Cancúny jsou dva – město a ostrov, dvě místa se společným jménem a historií. Pro většinu návštěvníků je však Cancún jen jeden, ten na moři. Znamená slávu a celému státu Quintana Roo vybojoval své místo na mapách. Na ostrově turisté nezabloudí. Je zde deset hlavních silnic a jen jedna z nich (Blvd Kukulcán) je delší než jeden kilometr. Ostrov je celkem 18 kilometrů dlouhý, s pevninou spojen dvěma mosty. Orientace je zde zjednodušena tím, že místní budovy nemají ani svá popisná čísla. Jelikož většina z nich leží podél Blvd Kukulcán, jejich poloha je udávána v závislosti na vzdálenosti od této hlavní silnice. Na celém ostrově není ani turistické informační středisko, jen na zdejším letišti je přepážka určená turistům a jejich dotazům. Po celém ostrově jsou však rozmístěny různé cestovní kanceláře a agentury, které mohou turisté také využít jako zdroj informací a rad. Banky na ostrově také nejsou, ale je zde mnoho směnáren a bankomatů.

 

Cancún je považováno za bezpečné místo, ale stejně tak jako kdekoliv jinde na světě by turisté neměli nechávat své cennosti nestřežené a všechny na jednom místě. Velmi podceňovaným nebezpečím je také zdejší doprava. Alespoň jednou týdně srazí automobil podnapilé chodce, kteří vycházejí z barů a diskoték. Dalším podceňovaným rizikem je úpal. Turisté by měli trávit většinu prvních dní ve stínu, než se dostatečně aklimatizují a zvyknou si na veliké horko a prudké slunce.

Hotelová zóna Cancun

Jižně od hotelové zóny mohou turisté navštívit historické muzeum se spoustou vzácných sbírek mayského umění a pozůstatků dřívějších kultur. Na ostrově Cancún mohou turisté také navštívit dvě místa s ruinami mayských měst, pozůstatky chrámů a zajímavými nástěnnými malbami. Turisté s dětmi mohou navštívit zábavní vodní park „Wet’n Wild“, kde se mohou společně bavit na nejrůznějších atrakcích, přičemž k hlavním z nich patří veliký bazén, kde se plave mezi delfíny. Pobřeží ostrova je lemováno velmi pěknými plážemi, a i když mnoho z nich je obestavěno hotely, turistům jsou snadno přístupné. Je jen otázkou vkusu, která je ta nejhezčí, písek je téměř všude stejný, ale atmosféra a lidé, kteří je navštěvují, jsou různé. Surfování je zde také poměrně oblíbené, jen místy zakázané. Nikde jinde nejsou tak veliké vlny, jako na pobřeží Cancúnu. Na většinu míst se mohou turisté snadno dopravit vypůjčeným automobilem, autobusy, nebo taxíkem.

Potápění

Téměř kdekoliv podél pobřeží mohou turisté zastavit a potápět se a rozhodně nebudou zklamáni, jelikož mořské dno kolem ostrova má co nabídnout. Turisty velmi oblíbená atrakce jsou „výpravy“ na moře spojené s lovem žraloků nebo jen vyhlídkové plavby podél pobřeží, přičemž některé z lodí mají části dna skleněné. Nabídka jednotlivých společností je skutečně bohatá. Většina hotelů také půjčuje loďky, které jsou pro hotelové hosty zpravidla zdarma. Díky množství cestovních kanceláří a agentur si turisté mohou vybrat různé organizované výlety.
Noční život je zde skutečně rušný a na své si přijdou nejen příznivci divokých barů a diskoték. Turisté mohou navštívit vystoupení folklórních tanců, různé ceremoniály a zajímavá vystoupení s historickým podtextem. Nakupování v Cancúnu může být skutečnou zábavou. Obchody i malé stánky jsou tu všude, na tržnicích i v malých uličkách mezi bary a restauranty. V největším nákupním středisku naleznou turisté divadlo, kino a spoustu obchodů s nejrůznějším sortimentem.

 

Ciudad Cancún

(město Cancún, přibl. 300.000 obyvatel)

 

Dohady o tom, zda je hezčí město na pevnině či jeho ostrovní část jsou různé, na turisty však většinou více zapůsobí právě Ciudad Cancún. Ať už je to tak či onak, celý tento region vděčí za svou existenci právě turistickému ruchu. Před výstavbou města v šedesátých letech zde bylo roztroušeno jen několik malých osad. Prvními obyvateli se stali převážně dělníci, kteří se do těchto míst sjížděli z celého poloostrova za prací a později zde zůstali. Nyní zde turisté naleznou mnoho restaurací, barů a hospůdek, butiků, divadlo a kino. Hlavní ulice, na kterých se nalézá většina turistických atrakcí jsou Av Bonampak, Av Cobá a Av Tulum. Přes den toho město příliš nenabízí. Turisté mohou svůj volný čas trávit na pláži nebo nakupováním. Večer zde však vše ožije. Je zde kino, divadlo, různá živá vystoupení a spousta barev a hudby. Obě části města jsou také plná obchodů a stánků, které se mohou stát rájem pro ty, co milují nakupování. Ve středisku Cancún se zkrátka nudit nelze.

 

Na sever od Cancúnu

 

Většina země severně a severovýchodně od Cancúnu, až k Mexickému zálivu, je neobydlená. Z města do zálivu nevede jediná silnice, v celém státě Quintana Roo je jen jedna, která dosahuje pobřeží zálivu. Severní část státu nenabízí příliš mnoho zajímavých míst, nelze však říci, že na sever od Cancúnu vůbec nic není. Veškerý turistický

ruch se v této oblasti soustřeďuje na přilehlých ostrůvcích, přičemž mezi nejoblíbenější patří Isla Mujeres, oblíbený pro nádherné pláže, Isla Contoy s hojným exotickým ptactvem a Isla Holbox známý výskytem mušlí různých tvarů a barev a plameňáků. Většina z ostrovů je snadno dosažitelná díky různým soukromým převozníkům a navíc

Isla Mujeres

nejsou od Cancúnu příliš vzdáleny, tudíž každý z nich je jen otázkou jednodenního výletu, a to z obou částí Cancúnu.
 

Isla Mujeres

Isla Mujeres je klidný ostrůvek, který je mezi turisty znám jako rekreační středisko, kde si lze užít nejrůznějších atrakcí za polovinu peněz. I když to dnes již není tak docela pravda, ostrov stále nabízí širokou nabídku sportovního a kulturního vyžití se spoustou velmi pěkných pláží, vodní park a ideální místa pro potápění. Mezi hlavní charakteristiky ostrova patří příjemné prostředí a kulturní život, tropická poloha a tyrkysově modré moře s příjemně teplou vodou. Turisté zde rozhodně nemohou čekat rozlehlé pláže naplněné hotely a spoustu hluku, stejně tak je zde i méně restaurací a obchodů.

Ostrov je osm kilometrů dlouhý a 300 až 800 metrů široký. Největší město Isla Mujeres leží na jeho severním výběžku, historické památky a pozůstatky mayských měst naleznou turisté na jižním konci ostrova. Na ostrově je také několik rybářských vesniček, slaných jezer, několik pěkných lagun a malé letiště. Nejhezčí pláže s lepšími

Isla Mujeres

podmínkami pro plavání a potápění jsou na jižním konci ostrova. Turisté zde mohou navštívit želví farmu, trosky staré pevnosti, národní park a nebo některé z ruin mayských měst, které jsou na jižní části ostrova. Turisty velmi oblíbené je potápění se za vraky potopených lodí, což je ve zdejších křišťálově čistých vodách nádherný zážitek. Oblíbenou atrakcí je také plavání s delfíny a i přes poměrně vysoké ceny rozhodně stojí za vyzkoušení.
 

Isla Contoy

Z ostrova Isla Mujeres je možné se vydat na výlet lodí na malý neobydlený ostrůvek Isla Contoy, který leží přibližně 25 kilometrů severně od Isla Mujeres. Ostrov je ptačí rezervací, ve které žije více než sto druhů ptactva. Pobřeží ostrova pak mimo jiné nabízí i dobré podmínky pro potápění.
 

Isla Holbos

Jsou turisté, kteří si potrpí na spoustu lidí a ruch. Ti, kteří jsou zastánci klidných pláží a soukromí, by se rozhodně měli vydat na Isla Holbos, kde je čeká pravý opak Cancúnu, Isla Mujeres nebo Cozumelu – klid. Ve skutečnosti se jedná o poloostrov, i když podle názvu by turisté očekávali ostrov. Poloostrov je 25 kilometrů dlouhý a tři kilometry široký. Je poset zdánlivě nekonečnými plážemi s průzračně čistou vodou a dlouhou mělčinou. Poloostrov je také rájem pro sběratele mušlí.

 

Tulum Corridor

 

Tulum

Tulum Corridor je oblast táhnoucí se 135 kilometrů od Cancúnu až do města Tulum. Ze západu je obehnána několika pralesy a podél východní části jsou odbočky k plážím a historickým památkám. Tři nejnavštěvovanější místa této oblasti jsou město Tulum, které je známé především historickými památkami starých mayských kultur podél pobřeží, Playa del Carmen a Cozumel, vyhledávaný především kvůli světově proslulým podmínkám k potápění. V celé oblasti je i několik dalších zajímavých a příjemných míst, kde mohou turisté hledat odpočinek nebo sportovní vyžití.
 

Crococun

Přibližně 32 kilometrů jižně od centra pevninské části Cancúnu je zoologická zahrada a krokodýlí farma Crococun. V zoologické zahradě si turisté mohou prohlédnout nejrůznější druhy zvěře, pavouky a hady, na krokodýlí farmě se pak mohou podivovat nad mohutnými exempláři.
 

Puerto Morelos

Přibližně 33 kilometrů jižně od Cancúnu je malé rybářské městečko Puerto Morelos.

Mexický prales s jezírky

Je zde několik hotelů, které mohou turistům nabídnout pohodlí a klid. Turisté si zde mohou vypůjčit kolo, nebo auto a celý okolní region prozkoumat. Dva kilometry jižně od odbočky do Puerto Morelos je velmi pěkný botanická zahrada Dr Alfreda Barrera, uznávaného přírodovědce, který zde strávil dlouhá léta zkoumáním místní ekologie. Turisté si zde mohou udělat pěknou tříkilometrovou procházku a shlédnout spoustu zajímavých a krásných rostlin.
 

Tres Ríos

Tres Ríos je prvním ze čtyř rezervací při cestě z Cancúnu do Tulumu. Turisté si zde mohou užít překrásné přírody pralesů plných říček a jezírek, po kterých se mohou plavit na loďkách nebo na kajaku. Turisté mají také možnost vypůjčit si horská kola a celý park si projet po velmi pěkných stezkách, nebo se svézt na koni podél pobřeží. Velmi příjemné je opalování se na nádherných plážích s bílým pískem a koupání se v osvěžující vodě. Je možné si vypůjčit potápěčské brýle a šnorchl a prohlédnout si půvabné mořské dno.
 

Punta Bete

Přibližně 65 kilometrů jižně od města Cancún je na poměrně snadno dosažitelném místě malý resort Punta Bete. Je zde několik poměrně levných hotelů a několik velmi pěkných a klidných pláží s dobrými podmínkami pro potápění. Pokud turisté hledají příjemný kompromis mezi cenou za ubytování, soukromím a pěkným okolím, rozhodně by měli zavítat do Punta Bete.

 

Ostrov Cozumel

 

Leguán (iguana iguana)

Ostrov Cozumel v mexickém státě Quintana Roo je 53km dlouhý a 14 km široký. Leží pouhých 19 km od východního pobřeží Yucatánu. Na ostrov se dostanete trajektem – pokud jedete bez auta, pak z Playa del Carmen, pokud autem, potom z Puerto Morelos. Po ostrově se můžete pohybovat buď pronajatým autem, kterým přijedete z pevniny, nebo si zde můžete pronajmout terénní auto, případně moped – ten však rozhodně s helmou. Autobusová doprava na ostrově není, dá se jezdit i taxíkem.
Jediným městem ostrova je San Miguel de Cozumel, jehož nábřežní bulvár má jméno Avenida Rafael Melgar. Podél Melgaru se dojde ke přístavu s trajekty a zde je úzká písčitá pláž. Přímo proti přístavu leží hlavní náměstí Plaza del Sol.
Na vidění určitě stojí starobylé ruiny, připomínající říši Mayů, které najdete na jihu a severu ostrova. Nejhezčí pláže Playa San Francisco a Palancar začínají 14km jižně od města San Miguel a nejznámější korálové útesy jsou u jižních břehů ostrova. Terény na severu a severovýchodě ostrova jsou jako stvořené na projížďku terénními auty a je tu řada míst, kde budete užívat klid a samotu.
 

Punta Celarain

Nejjižnější cíp ostrova je jedním z nejfotogeničtějších míst zde vůbec. Nachází se tu historický maják, ke kterému se dá dojet pouze po 4 km dlouhé horší odbočce z hlavní silnice. Z majáku se otvírá nádherný výhled na celý ostrov. V okolí je řada opuštěných plážiček, kde se dá strávit příjemné odpoledne.
 

Východní pobřeží

Pokud se chcete pokochat krásnou krajinou, vydejte se po východním pobřeží. Místa jako Punta Chiqueros, Playa Chen Río a Punta Morena vytvářejí protipól rušnějšímu západnímu pobřeží. Tiché místo Chen Río je vhodné nejen pro slunění a plavání, ale i pro šnorchlování, jen se musí dávat pozor na spodní proudy. Je tu i stejnojmenná restaurace, kde se jako specialita doporučuje chobotnicový koktejl.
 

Punta Molas

Úplně na severu ostrova dojedete – nejlépe terénním vozem – k opuštěnému majáku Punta Molas. Jeďte opatrně, cesta není příliš kvalitní. V blízkosti je několik půvabných pláží a několik zřícenin. Nejhezčím místem k odpočinku je krásná pláž Playa Bonita.